Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Jak Rozpoznać Udar

Jak Rozpoznać Udar

Zatkane tętnice
02.11.2024 11:06 Dziewięć znaków, że żyjesz z zatkanymi tętnicami

Tętnice są naczyniami krwionośnymi, które odprowadzają krew z serca i przenoszą ją do innych narządów w ciele. Są sytuacje, kiedy tętnice są bardziej narażone na potencjalne zablokowanie - mowa tu o występującej miażdżycy, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Organizm, kiedy choroba postępuje, wysyła jednak sygnały ostrzegawcze. 

neurologia, TIA, raport neurologiczny
17.10.2024 16:08 Dlaczego nie możesz zignorować tych objawów? TIA jak udar – ostrzeżenie dla pacjentów

Każdego roku tysiące Polaków doświadcza przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA), ale wielu nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. TIA bywa bagatelizowane, bo jego objawy szybko ustępują – jednak to nie powód, by o nim zapomnieć. Neurolodzy ostrzegają, że takie chwilowe problemy mogą zwiastować pełnowymiarowy udar, który prowadzi do kalectwa lub śmierci. Sprawdź, jakie symptomy są najbardziej niebezpieczne i kiedy trzeba wezwać pomoc? 

Dodatek dla seniora
09.08.2024 14:25 Dodatkowe 324 zł dla seniorów co miesiąc. Decyzja jest przesądzona

Dodatkowe pieniądze seniorzy mogą przeznaczyć na leki oraz środki pielęgnacyjne - jak sama nazwa zasiłku wskazuje, a mowa o dodatku pielęgnacyjnym, dodatkowe 324 zł można przeznaczyć na wszystko, co jest na bieżąco potrzebne. Dla kogo przeznaczony jest dodatek pielęgnacyjny?

Kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska
13.07.2024 07:20 Czujesz się samotny? Te emocje mogą zwiększać ryzyko udaru!

Według najnowszych badań osoby starsze, które doświadczają samotności są bardziej narażone (nawet o 56 proc.) na wystąpienie udaru mózgu niż osoby, które nie doświadczają samotności. Przy okazji najnowszych badań przypominamy o objawach ostrzegawczych, które mogą taki udar zwiastować. 

Feliks Szajnert, śmierć
09.07.2024 09:35 Na to chorował aktor ze "Świata według Kiepskich". Feliks Szajnert walczył o życie

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o śmierci Feliksa Szajnerta, który przez prawie 50 lat związany był z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Serialowi widzowie zapamiętali go również z hitowego serialu Polsatu “Świat według kiepskich”.Choć bezpośrednia przyczyna śmierci 79-letniego aktora nie została podana do wiadomości publicznej, Szajnert zmagał się z bardzo poważną chorobą, która niestety dotyka rzesze Polaków. Pod koniec 2022 r. aktor przeszedł udar mózgu. Według szacunków lekarzy, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów.

Tętniaki mózgu wykrywane są przypadkiem
03.07.2024 07:14 To schorzenie wykrywane jest przypadkowo. Nazywane jest tykającą bombą

W większości przypadków wykrywane są przypadkowo. Tętniaki, bo o nich mowa, są nazywane tykającą bombą. U kogo występują i czym się charakteryzują? Neurolog tłumaczy.

Starsza kobieta siedzi nocą na brzegu łóżka, obok śpi mąż
10.05.2024 16:28 Poranny udar mózgu zaczyna się w nocy. Jak go rozpoznać, by nie było za późno na pomoc?

Stanowi aż 20 proc. wszystkich udarów, ale niewiele osób o nim wie. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób dorosłych. Polega na tym, że kładziesz się zdrowy, a budzisz kompletnie niezdolny do życia. Na czym polega poranny udar mózgu? Jak go rozpoznać, by zdążyć z pomocą?

Fot. dr n. med. Ewa Uścińska: archiwum własne. Tło: Canva / sciencephoto
18.04.2024 19:52 Udar mózgu - objawy ostrzegawcze. Tak organizm ostrzega przed udarem

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. To także najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Mimo że ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, problem ten dotyka coraz młodszych pacjentów. Osoba, u której wystąpił udar, powinna jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną. Czas, jaki upłynął od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do rozpoczęcia leczenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Co może sygnalizować zbliżający się udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.